Tauragės r. Žygaičių gimnazija

Tauragės r. Žygaičių gimnazija
Atnaujinta: 2024-09-19




Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė mokiniams pristatė širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo priežastis, matavo kraujospūdį, pateikė įvairias su tema susijusias samprotavimo užduotis.


Pastebėta, kad mokiniai labai daug žino apie gripą ir peršalimą, tačiau pamiršta du svarbiausius dalykus – rankų higieną ir čiaudėjimo bei kosėjimo etiketą. Todėl visi kartu prisiminėme šiuos gripo laikotarpiu labai svarbius dalykus.


Siekiant jau nuo mažų dienų ugdyti vaikų sąmoningumą ir atsakomybę už savo sveikatą, 2020 m. sausio 17 dieną sveikatos priežiūros specialistė Gema Nairanauskaitė lankėsi Žygaičių gimnazijos priešmokyklinėje ugdymo grupėje.
Mažieji aiškinosi, kodėl ir kaip reikia plautis rankas, koks yra čiaudėjimo etiketas. Praktine veikla sužinojo, kaip taisyklingai čiaudėti į rankos sulenkimą bei „sugauti“ mikrobus nosine, kad jie nebūtų perduoti draugams. Baigiantis užsiėmimui, visi drauge mokėsi taisyklingai plautis rankas, ieškojo ir skaičiavo ant jų esančius ligų sukėlėjus.


Gimnazistai kūrė AIDS dienai paminėti skirtus plakatus.


Mokykloje lankėsi Tauragės visuomenės sveikatos biuro kviestas šokių treneris - Justas Bareišis.


Kasmet lapkričio 8-ąją minima Europos sveikos mitybos diena. Tą rytą sveikatos priežiūros specialistė Gema Nairanauskaitė drauge su biologijos mokytoja Viktorija Beitiene ir technologijų mokytoja Birute Bacevičiene atėjusius į mokyklą pasitiko su muzika, gera nuotaika ir sultingais obuoliais pintinėje. Obuoliai nebuvo dalinami šiaip sau, - tik už atsakymus į klausimą. Žygaičių gimnazijos mažieji aiškinosi maisto pasirinkimo piramidės sandarą, tam tikrų produktų vietą joje.

Labiausiai visus pritraukė stendai, kurie labai aiškiai parodo, kiek tam tikruose produktuose ir gėrimuose yra cukraus. Tiek mokytojai, tiek vaikai buvo labai nustebę, kai pamatė, kiek cukraus yra jų mėgstamuose gėrimuose ir užkandžiuose. Pavyzdžiui, šokoladinis pieno gėrimas „Miau“ turi net 48,8 g. cukraus, o tai gerokai viršija cukraus paros normą (cukraus paros norma yra 25 g.).


Įgyvendinant projektą „Sveikam gyvenimui sakome – TAIP“, finansuojamą ES struktūrinių fondų lėšomis, Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pirmos pagalbos raštingumo lygiui gerinti į mokyklas pakvietė Oskarą Medzevičių, VšĮ „Svarbus žingsnis“ vadovą. Lektorius jau ne vienerius metus moko žmones, kaip suteikti pirmąją pagalbą, ir dėsto, ką reikėtų žinoti gaivinant nukentėjusiuosius.

Šiuo metu pirmos pagalbos mokymai vyksta Tauragės r. Žygaičių gimnazijoje, 8 kl. mokiniams. Nuo nelaimingų atsitikimų galimybės nėra apsaugotas nei vienas žmogus, todėl pirmosios pagalbos mokymai yra būtini kiekvienam iš mūsų. Net 60 proc. I-ąją pagalbą tenka suteikti artimoje aplinkoje, todėl labai tikėtina, kad tai bus TAVO mama, tėtis, brolis ar sesuo.


Akių mankšta? Taip, toks dalykas tikrai egzistuoja ir tai vos kelias minutes užtrunkanti veikla. Žaisti kompiuteriu, telefonu ar skaityti knygą be pertraukos galima ne ilgiau kaip 30 minučių, vėliau reikia leisti akims bent 5-10 minučių pailsėti.

2019 m. spalio 23 d. sveikatos priežiūros specialistė Gema Nairanauskaitė Žygaičių gimnazijos 2 kl. mokiniams priminė, kokia svarbi yra akių priežiūra, o ypač dabar, išmaniųjų ekranų laikais!

Vaikams dar kartą priminta, kokią išties svarbią funkciją atlieka akys. Dėka jų mes regime ir atskiriame spalvas, suvokiame daikto formą, matome šviesą. Akys - tai mūsų langas į nuostabų pasaulį!


POPIETĖ „BŪK SVEIKAS“
Ar žinai, kad dėl netinkamų maitinimosi įpročių, per didelio gaunamo energijos kiekio, sumažėjusio fizinio aktyvumo sparčiai daugėja antsvorį turinčių ir nutukusių žmonių? Šią problemą Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) jau įvardija kaip „globalinę epidemiją“.
Viena iš opiausių problemų šiuo metu – vaisų ir daržovių suvartojimas. Žmogaus sveikatai yra labai svarbus pakankamas daržovių ir vaisių kiekis dienos racione, jų rekomenduojama valgyti ne mažiau kaip penkis kartus per dieną, maždaug 400 gramų per dieną.
Diegiant vaikams didesnį supratimą apie vaisių ir daržovių vartojimo teigiamą naudą sveikatai bei didinant vaisių ir daržovių suvartojimą, 2019 m. spalio 18 d. Žygaičių gimnazijos 5-8 kl. mokiniai, biologijos bei rusų kalbos mokytoja Virginija Ūksienė ir sveikatos priežiūros specialistė Gema Nairanauskaitė priėmė dar vieną „Sveikatiados“ iššūkį - „400 g. daržovių ir vaisių kasdien“. Vyko atkaklios klasių varžytuvės! Atlikdami įvairias praktines ir teorines užduotis mokiniai aiškinosi, kas geriau išmano apie sveiką mitybą, o kam reikėtų dar gerokai „pasitempti“.
Po kūrybiškų ir išradingų klasių prisistatymų visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gema vedė sveikos mitybos viktoriną, kurioje apžvelgė svarbiausius su mityba susijusius aspektus. Viktorina padėjo pagilinti vaikų suvokimą apie sveikatai palankią mitybą. Kiek vėliau panaudota ir paslaptingoji dėžė „Atspėk kas?“. Jos viduje buvo įvairių daržovių ir vaisių, tad kiekvienas vaikas, įkišęs ranką į dėžę prisilietimu turėjo atpažinti turinį.

Mokiniai kūrė ir eilėraščius, kuriuose turėjo panaudoti raktinius žodžius: „daržovės“, „400 g.“ ir „diena“. Daug juoko sukėlė varžytuvės lupant obuolį šaukšteliu. Kiekviena klasės grupė iš anksto turėjo pasiruošti sveikuoliškus sumuštinukus ir juos pristatyti popietės metu. Po kryžiažodžių sprendimo skelbėme rezultatus ir apdovanojome „žiniukus“.
Ačiū mokytojai Virginijai Ūksienei už nuolatinį bendradarbiavimą!


Sveika mityba daugeliui klaidingai asocijuojasi su „neskaniu“ maistu, griežtomis taisyklėmis, ką ir kada valgyti, svorio metimu, papildomu darbu, nes reikia vaikščioti į parduotuvę nusipirkti šviežių produktų, analizuoti jų sudedamąsias dalis ir t. t., o tai užtrunka gerokai ilgiau, nei pasišildyti iš parduotuvės nusipirktą pusgaminį, tiesa? Dėl ko turime maitintis sveikai, - kad galbūt nugyventume keletą metų ilgiau? Taip, būtent dėl to!
Sveikas maistas taip pat gali būti skanus, paprastai paruošiamas ir akiai patrauklus, tereikia šiek tiek išmonės ir pastangų, ko dažnai ir pristinga. 2019 m. spalio 11 d. sveikatos priežiūros specialistė Gema Nairanauskaitė, drauge su technologijų mokytoja Birute Bacevičiene, vykdė integruotas pamokas tema „Maisto ruošimas pusryčiams“ 5 kl. mokiniams. Pasirinkta gaminti sveikuoliškus sumuštinius, nes tai yra nesunkiai pagaminamas, daug paruošimo idėjų turintis ir sotus pusryčių maistas.
Pamokos pradžioje vaikai išklausė visuomenės sveikatos specialistės Gemos paskaitą apie sveiką mitybą. Vaikams buvo labai paprastai paaiškinta, kad norint sveikai maitintis svarbu valgyti subalansuotai, saikingai ir įvairiai.
Ar žinote, kodėl tiek suaugę, tiek ir vaikai nebevalgo pusryčių? Priežastys – laiko trūkumas, nenoras priaugti svorio, alkio nebuvimas, pykinimas rytais. Nepavalgius pusryčių vaikas būna mieguistas, nepavyksta egektyviai dirbti pamokoje, greičiau išalksta, todėl pietų, vakarienės metu suvalgo daugiau kalorijų turinčio maisto.
Svarbu skirti pakankami laiko pusryčiams, o jei tai per sunku, galima pasigaminti iš vakaro. Vakare persivalgyti nevalia, nes nenoras valgyti pusryčių ryte dažnai slepiasi už labai sočių ir vėlyvų vakarienių.
Mokiniai taip pat sužinojo įvairiausių įdėjų ruošiant pusryčius, kurias paskui panaudojo ir praktinių užsiėmimų metu. Labiausiai juos sudomino pilno grūdo lavašo lakšto panaudojimas sumuštinių gamyboje.
Praktinių užsiėmimų metu vaikai su technologijų mokytojos pagalba turėjo paruošti įvairius sveikuoliškus sumuštinius, kurie galėtų būti valgomi pusryčiu metu. Tai buvo ne šiaip sau veikla, mokiniai turėjo pasitelkti kūrybinę išmonę ir sumuštinius pateikti patraukliai bei estetiškai. Jie buvo ruošiami įvairių formų, su avokadu, daržovėmis, mėsa, sūriu bei kt. Kai kurie vaikai atsinešė ir pilno grūdo bei sėklomis pagardintos duonos, kas puikiai atskleidė jų suvokimą apie sveiką mitybą. Pamokos pabaigoje vaišintasi arbata ir pagamintais sumuštiniais, vyko įsivertinimas ir pastabų pateikimas.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Gema Nairanauskaitė.


Įgyvendinant sveikatą stiprinančios mokyklos programą ir siekiant paminėti Europos judumo savaitę, 2019 m. rugsėjo 20 d. Žygaičių gimnazijos bendruomenė patraukė į sveikatingumo žygį prie Draudenių ežero.

Pasiekus tikslą, žygio dalyvius pasitiko nuotaikinga muzika ir keturios veiklų stotelės: pirmoji pagalba, matematika gamtoje, virvės traukimas ir klasių žaidimai.

Kartu su mokyklos bendruomene žygiavo ir sveikatos priežiūros specialistė Gema Nairanauskaitė, kuri vadovavo pirmosios pagalbos stotelei. Ne tik mokyklos mokiniai, mokytojai, bet susirinkę mokinių tėveliai buvo mokomi pirmosios pagalbos be gyvybės ženklų esančiam suaugusiajam ir kūdikiui.

Akcentuota ir pirmoji pagalba užspringus. Smalsuoliai galėjo praktiškai išbandyti suteikti pirmąją pagalba užspringus ar be gyvybės ženklų esančiam suaugusiajam ir kūdikiui. Mokymų metu buvo akcentuojama, kad suaugusiajam žmogui dažniausiai pirmiausia sustoja širdis, todėl pirmąją pagalbą turime pradėti nuo išorinio širdies masažo. Tuo tarpu kūdikiui dažniausiai pirmiausia sustoja kvėpavimas, todėl pirmąją pagalbą turime pradėti nuo efektyvių įpūtimų. Džiugu, kad stotelėje netrūko diskusijų, buvo kalbama, ko klausytojai imtųsi ištikus vienai ar kitai nelaimingai situacijai.