Naujienos

Europos supratimo apie antibiotikus diena

2020-11-18

Europos supratimo apie antibiotikus diena

2020 m. lapkričio 18 d. Europoje ir Lietuvoje minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Pagrindinis šios dienos tikslas – informuoti visuomenę, kada ir kaip vartoti antibiotikus, pabrėžti atsakingo požiūrio svarbą gydantis šiais vaistais. Antibiotikai skirti gydyti bakterijų sukeltus susirgimus. Neatsakingas ir besaikis antibiotikų vartojimas ne tik alina žmogaus organizmą, bet ir gilina globalią antimikrobinio atsparumo problemą. Atsparumas antibiotikams – tai bakterijų atsparumas antibiotiko poveikiui. Dėl atsparumo antibiotikams labai mažėja antibiotikų, kuriais galima gydyti tam tikras ligas. Atsparumas antibiotikams atsiranda natūraliai, tačiau netinkamai vartojami antibiotikai tarp žmonių ir gyvūnų paspartina šį procesą. Pasaulyje nuolat fiksuojami atvejai, kai bakterijų nebeveikia antimikrobiniai vaistai, kurie buvo skirti su jomis kovoti. Skiriant antimikrobinius vaistus be būtinybės, ilgainiui bakterijos gali tapti atspariomis. Tokios bakterijų sukeltos ligos antibiotikai gali nebeįveikti.

Nuo tada, kai antibiotikai buvo atrasti ir pradėti naudoti, vis daugiau bakterijų, kurios iš pradžių buvo neatsparios, tapo atsparios ir įvairiausiais būdais geba kovoti su antibiotikais. Kadangi atsparumas didėja, o naujų antibiotikų pastaraisiais metais atrasta ir rinkai pateikta mažai, atsparumas antibiotikams tapo didele grėsme visuomenės sveikatai. Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie veiksmų, padedančių užkirsti kelią antimikrobinio atsparumo problemos plitimui. Reikėtų suprasti, kad antibiotikai turėtų būti kaip paskutinė gynybos linija kovojant su infekcija, ne pirmoji. Daugelis infekcinių susirgimų po tam tikro laiko praeina savaime, nevartojant antibiotikų, bet daugiau ilsintis lovoje, sveikai maitinantis, geriant daug skysčių.

Taip pat keletas patarimų dėl antibiotikų vartojimo.

  • Galima vartoti tik individualiai jums gydytojo išrašytus antibiotikus. Būtina pabaigti visą išrašytų antibiotikų gydymo kursą.
  • Niekada nemėginkite įsigyti antibiotikų be recepto.
  • Niekada nekaupkite antibiotikų vėlesniam gydymui.
  • Jokiais atvejais nevartokite po ankstesnio gydymo likusių antibiotikų;
  • Niekada nesidalykite antibiotikų likučiais su kitais žmonėmis.
  • Nekaupkite antibiotikų likučių. Jeigu gavote daugiau antibiotikų dozių (pvz., tablečių, kapsulių), nei jums buvo skirta, pasiteiraukite vaistininko, ką daryti su likusiais vaistais.

Primename, kad daugiau informacijos apie antimikrobinį atsparumą galite rasti Higienos instituto svetainėje adresu https://www.hi.lt/lt/visuomenes-supratimo-apie-antibiotikus-didinimas.html  , Pasaulio sveikatos organizacijos  svetainėje adresu https://www.who.int/campaigns/world-antimicrobial-awareness-week   ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro  svetainėje adresu https://antibiotic.ecdc.europa.eu/en/about  

Parengė visuomenės sveikatos specialistas Marius Trajanauskas