Naujienos

Kodėl vaikams norisi išbandyti kvaišalus?

2020-05-18

Lietuvoje, kaip ir Europoje, populiariausiu narkotiku vis dar yra kanapės. Daugiau negu 70 proc. jaunimo mūsų šalyje teigia, kad būtų labai lengva įsigyti kanapių, o kas ketvirtas jaunuolis prisipažįsta, kad bent kartą yra jų vartojęs. Paaugliai neretai tiki, kad kanapes vartoti nepavojinga arba, kad tai tik lengvas narkotikas. Tiesa ta, kad „lengvi“ narkotikai neegzistuoja. Nuo visų rūšių narkotikų žmogus gali tapti priklausomu ir bet koks narkotikas gali tapti mirties priežastimi.

Kodėl norisi pabandyti? Priežasčių daugybė: patiriamas spaudimas ar patyčios mokykloje, konfliktai namuose, noras pabėgti nuo kylančių nemalonių jausmų, užsimiršti. Vartoti psichoaktyvias medžiagas gali paskatinti noras išbandyti kažką naujo, nekasdieniško. Didelę įtaką turi ir tai, kokios šeimoje diegiamos vertybės, galbūt vartoja patys šeimos nariai. Svarbūs besiformuojantys paauglio elgesio stereotipai, neatsiejamas ir bendraamžių spaudimas, statuso „kietas“ suvokimas.

Pirmiausiai paaugliai su psichoaktyviomis medžiagomis pradeda eksperimentuoti, kiek vėliau tai gali stiprėti ir išaugti į problemišką vartojimą. Atsiranda vis didesnė tolerancija vartojamiems kvaišalams. Patyrus kažką malonaus, smegenyse aktyvuojami malonumo centrai. Jie „ilgisi“ šių malonumų ir ateityje nesąmoningai ar sąmoningai stengiamasi tai pakartoti. Galiausiai pereinama prie piktnaudžiavimo - pasireiškia pirmieji priklausomybės požymiai, psichoaktyvios medžiagos įsijungia į fiziologinius organizmo procesus. Fizinė priklausomybė prilyginama lėtinei ligai, todėl reikalingas ilgalaikis gydymas - panašiai kaip ir kitoms lėtinėms ligoms.

Kokia turėtų būti tėvų pozicija? Būkite pavyzdžiu, bendraukite su vaiku, domėkitės, kalbėkitės apie psichoaktyvias medžiagas. Negaudami tinkamos informacijos apie kvaišalus vaikai netenka galimybės mokytis, kaip save nuo jų apsaugoti. Akcentuokite reikalingus įgūdžius: atsargumą, kritinį mąstymą, gebėjimą pasakyti „ne“, pagalbos ieškojimą.

Jei sužinojote ar įtariate, kad jūsų vaikas vartoja psichoaktyvias medžiagas, būkite budrūs: atkreipkite dėmesį į pasikeitusį jo elgesį ir nuotaiką. Galbūt jis staiga tapo paniuręs, uždaras ar neįprastai nuvargęs? O gal kaip kartais garsiai ir isteriškai juokiasi? Atsiradę miego, kraujospūdžio sutrikimai, raudonos akys, dažnas šniurkščiojimas nosimi, nesant slogos, gali būti rimti signalai tėvams.

Savo paauglį Jūs pažįstate geriau negu bet kas kitas, tad nereikia būti specialistu, kad suprastumėte, ar vaikas eksperimentuoja su psichoaktyviomis medžiagomis. Svarbiausia, kad kuo greičiau išsiaiškintumėte, nes vaiko smegenys dar tik vystosi ir yra labai jautrios kvaišalų poveikiui.

Privalote vaikui parodyti, kad žinote, kas vyksta, tad pradėkite ruoštis pokalbiui. Jokiu būdu jo neatidėliokite, - nėra geresnio laiko nei dabar, pirmoji tėvų reakcija yra labai svarbi. Pokalbį pradėkite pozityviai, parodydami vaikui, kad jis jums rūpi. Pabrėžkite, kad norite ne nubausti, o sužinoti tiesą ir kartu išspręsti problemas. Pirma paklauskite jo nuomonės, - neskubėkite vertinti ir rodyti savo išmanymo. Priimkite vaiko jausmus, - tikėtina, kad jis reaguos neigimu ir pykčiu, tačiau neretai po tuo slypi kažkas daugiau.

Jeigu Jūsų atžala nerūko, nevartoja alkoholio, didžiuokitės juo ir palaikykite tokį elgesį. Vaikas turi žinoti, kad jį palaikote.

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Gema Nairanauskaitė