Naujienos

Mokyklinė kuprinė. Kokia ji turi būti?

2016-08-24

Ar žinote, kaip išrinkti tinkamą kuprinę savo vaikui? Pasaulinė Sveikatos Organizacija (toliau – PSO) yra pateikusi rekomendacijas dėl kuprinės nešiojimo. Taigi, prieš renkant kuprinę savo vaikui, turite atsižvelgti ne tik į jo norus, bet ir į tai, kas yra geriau vaiko sveikatai.
Renkantis kuprinę reikia nepamiršti kelių svarbiausių dalykų – svorio, dydžio, ergonomiškumo, petnešų ilgio ir pločio. Kuprinė turi būti su dviem reguliuojamo ilgio, plačiais, paminkštintais diržais iš standžios medžiagos. Nugarėlė turi būti iš tvirtos ir minkštos medžiagos, sutvirtintos plastiko karkasu, kuris neleistų krypti nugarai. Tuščia pradinuko kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresnių mokinių – ne daugiau kaip 1 kg.
Svarbu ne tik pati kuprinė, bet ir jos turinys. Tėvai turi nepamiršti, kad mokiniai į mokyklą nešasi ne tik nemažai knygų, bet ir nereikalingų daiktų. Tad kiekvienas atsakingas tėvelis prieš išleisdamas vaiką į mokyklą turi patikrinti, kad kuprinėje nebūtų žaislų ar tos dienos pamokoms nereikalingų knygų. Turinys kuprinėje turi būti sudėtas tvarkingai: sunkiausias knygas reikia dėti arčiausiai nugaros, jos negali slankioti po kuprinės vidų.
Per sunki ir netaisyklingai nešiojama kuprinė gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Tėveliai privalo stebėti ne tik kuprinės turinį, bet ir išorinius požymius, t. y. ar vaikas nesikūprina? Ar nesiskundžia nugaros skausmais? 
Netinkamai nešiojant kuprinę iškrypsta stuburas, atsiranda nugaros skausmai, blogėja laikysena. Vaikas kuprinę turi nešioti ant abiejų pečių, diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau mokinio juosmens. Pagal PSO rekomendacijas, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės. Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.
Rugsėjo mėnesį mokyklose bus vykdoma kasmetinė Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuota mokinių kuprinių svėrimo akcija. Tauragės mokymosi įstaigose akciją „Kiek sveria mokinio kuprinė?“ vykdys mokyklose dirbančios visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistės. Pasvėrusios kuprines specialistės ne tik informuos mokinius apie rezultatus, bet ir supažindins su mokyklinės kuprinės rekomendacijomis.
Reikėtų nepamiršti, jog šaltuoju metų laikotarpiu vaikai dažnai į mokyklą ir iš jos eis tamsiuoju paros metu, todėl  atšvaitai turėtų būti ant abiejų kuprinės šonų ir priekio. Kuo jų daugiau ir kuo jie ryškesni, tuo vaikas bus saugesnis.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Viktorija Blaževičiutė