Straipsniai

AR TAURAGIŠKIAI RŪKO DAUGIAU?

2019-08-07

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, rūkymas kasmet nužudo virš 8 mln. pasaulio gyventojų. Iš jų net 1,2 mln. žmonių, kurie nerūko, bet šalia jų yra nuolatos rūkoma. Europos Sąjungos (ES) šalyje rūko maždaug 29 proc. gyventojų. Dėl šio žalingo įpročio maždaug 700 000 ES gyventojų kasmet miršta. ES kasmet išleidžia  virš 25,3 mlrd. eurų rūkymo sukeltoms ligoms gydyti ir 8,3 mlrd. eurų prarandama dėl tabako vartojimo sukeltų nuostolių: mirčių, ankstyvos pensijos, nedarbingumo ir kt.

Lietuva taip pat patenka tarp tų pasaulio šalių, kur rūkančiųjų dalis yra laikoma ganėtinai didele. Remiantis 2018 m. atliktu Suaugusiųjų gyvensenos tyrimu nustatyta, kad šalyje rūko 17,3 proc. gyventojų. Šiame tyrime taip pat dalyvavo ir Tauragės rajono savivaldybė. Tyrimas atskleidė, kad  19,4 proc. apklaustų Tauragės rajono gyventojų rūko kasdien. Lyginant gautus duomenis su kitomis Lietuvos savivaldybėmis pastebima, kad Tauragės rajono savivaldybėje yra didesnė dalis gyventojų rūkančių kasdien tabako gaminius nei kitose 40-yje Lietuvos savivaldybių. Atlikto tyrimo metu mažiausia kasdien rūkančiųjų dalis buvo nustatyta Palangos rajone (tik 8 proc.), o didžiausia - Vilniaus rajone (31,3 proc.).

Tauragė patenka tarp 10 savivaldybių, kur, apklausos duomenimis, rūkančiųjų elektronines cigaretes dalis yra mažiausia. 0,5 proc. tauragiškių kasdien rūko elektronines cigaretes. Didžiausia dalis rūkančiųjų elektronines cigaretes užfiksuota Birštono rajone (3,3 proc.), o mažiausia Utenos ir Kalvarijos rajonuose (0,0 proc.).

Šiuo metu dėl rūkančiųjų skaičiaus mažėjimo ar didėjimo Tauragės rajono savivaldybėje daugiau oficialių duomenų nėra, todėl prielaidų daryti negalime. Suaugusiųjų gyvensenos tyrimas kartojamas kas 4 metus, tad 2022 m. rūkančiųjų pokytį galėsime pagrįsti skaičiais.

Kita vertus, nuosekli valstybinė politika, teisės aktai, draudžiantys rūkyti kavinėse, nerūkymo zonos, atsakomybė už savo sveikatą duoda rezultatus. Jei prieš dešimtmetį kavinių lankytojai  skęsdavo dūmuose, tai dabar tokia aplinka būtų visiškai nepriimtina.

Kodėl neverta rūkyti?

Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o maždaug 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenai, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Rūkant pakenkiama lūpoms, burnos ertmei, gerkloms, bronchams, o ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą. Rūkymas taip pat silpnina žmogaus imuninę sistemą, yra reikšmingas veiksnys, darantis įtaką širdies ir kraujagyslių sistemos ligų vystymuisi.

 

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Deimantė Rimgailaitė