Straipsniai

Šių dienų problema - nepakankamas vaikų fizinis aktyvumas

2020-12-04

Šių dienų problema – nepakankamas vaikų fizinis aktyvumas

    Valanda fizinio aktyvumo kasdien – svarbi užduotis Lietuvos vaikams. Pasirodo, net 4 iš 5 Lietuvos paauglių savo kasdienybėje neatranda nei valandos fizinei veiklai. PSO duomenimis, pagal paauglių fizinio aktyvumo rodiklius Lietuva yra tarp neaktyviausių Europos Sąjungos šalių. Paaugliai mieliau savo laisvalaikį skiria kompiuteriniams žaidimams nei fiziniam aktyvumui.

    Nepakankamas fizinis aktyvumas, sėslus laisvalaikio praleidimas prie televizoriaus ar kompiuterio ekranų tampa vis dažnesnių ir vis jaunesniame amžiuje atsirandančių sveikatos problemų priežastimi. Naujausia statistika apie vaikų sveikatos būklę verčia sunerimti tiek medikus, tiek pačius tėvus. Dabartinis vaikų fizinis aktyvumas gali būti sulyginamas su jau pagyvenusių, iki šešiasdešimt penkerių metų amžiaus, žmonių.

    Dažniausiai manoma, kad dėl žemo fizinio aktyvumo kyla tik viršsvorio ir prastos fizinės būklės problemos, tačiau taip nėra. Fizinis aktyvumas lemia ir geresnę emocinę bei psichologinę savijautą, stipresnius socialinius kontaktus, didesnį pasitikėjimą savimi, gebėjimą efektyviau susitvarkyti su stresu ir iššūkiais. Taip pat įtakoja asmeninės autonomijos pojūtį ir bendrą pasitenkinimo gyvenimu jausmą. Sveikas ir laimingas vaikas – visų tėvų svajonė ir siekis, tačiau tam įgyvendinti reikia rūpintis ne tik psichine, bet ir fizine sveikata.

Geri įgūdžiai formuojami artimiausioje aplinkoje. Vaikų neaktyvumas – pasyvumo šeimoje atspindys.

    Nepakankamas fizinis aktyvumas, nesubalansuota mityba yra ne tik individualus dalykas – tam įtakos turi taip pat ir aplinka, šeimos narių bei draugų pomėgiai. Dažniausiai vaikų noras aktyviai leisti laisvalaikį priklauso nuo tėvų rodomo pavyzdžio. Netinkama mityba, judėjimo stoka, kompiuteriai, televizija bei kitas pasyvus šeimos laisvalaikio leidimo būdas daro didelę žalą vaiko vystymuisi.

Kaip sportu sudominti technologijų užaugintą kartą?

    Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras pristato parengtas metodines rekomendacijas „Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo ugdymas“. Rekomendacijos skirtos ne tik mokytojams, bet ir tėveliams. Šiame leidinyje patraukliai vaikams pateikiamos esminės sveikos mitybos žinios bei fizinio aktyvumo nauda sveikatai.

    Mokomąsias rekomendacijas sudaro šeši susiję moduliai, kuriuose medžiaga dėstoma nuosekliai, nuo paprastų temų pereinant prie sudėtingesnių. Jų tikslas – suteikti vaikams žinių ir supratimo fizinio aktyvumo, sveikos mitybos temomis bei formuoti vaikų sveikos gyvensenos įpročius.

    Metodinių rekomendacijų leidinys publikuojamas nuorodoje: http://www.smlpc.lt/media/image/Naujienoms/2017%20metai/Mityba%20ir%20fizinis%20aktyvumas/SMLPC_Sveikatiados_Internetinis_.pdf

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ieva Paulauskienė