Naujienos

Pasaulinė savižudybių prevencijos diena – junkimės, bendraukime ir rodykime dėmesį

2016-09-10

Rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į didelį savižudybių skaičių ir ieškoti išeičių užkirsti tam kelią. Šios dienos vakarą žmonės raginami languose uždegti žvakę, skirtą atminti tiems, kurie pasitraukė iš gyvenimo.

„Prisijunk. Bendrauk. Rūpinkis“ – tai 2016 metų Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos šūkis. Šie trys žodžiai atspindi savižudybių prevencijos esmę. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) vertinimu pasaulyje kasmet nusižudo apie 800 tūkst. žmonių. Tikėtina, kad iš gyvenimo bando pasitraukti arba su savižudybės tema susiduria dar apie 25 kartus daugiau asmenų per metus, įskaitant ir tuos, kurie išgyveno artimųjų netektis arba jų mėginimus nusižudyti.

Lietuvoje gyventojų savižudybių skaičius daugiau nei dešimtmetį išlieka didžiausias Europoje. Kasmet mūsų šalyje iš gyvenimo savo noru pasitraukia apie 1000 žmonių. Per 2015 m. Lietuvoje nusižudė 142 jauni (14-29 metų) asmenys.
Ką daryti, jeigu nujaučiate, kad Jums artimas asmuo ketina nusižudyti?

Nors ne visi savižudybės atvejai yra nuspėjami, daugelį jų galima įtarti. Svarbu laiku pastebėti pavojaus ženklus, tinkamai juos įvertinti bei priimti teisingą sprendimą. Tokius sutrikimus kaip depresiją, įvairias emocines krizes beveik visada įmanoma atpažinti ir išgydyti, o juk jos - dažniausios savižudybių priežastis.
Įsidėmėkite pavojaus ženklus

• Ankstesni bandymai žudytis. 20-50 procentų asmenų, kurie žudosi, jau yra bandę tą daryti.

• Kalbėjimas apie mirtį ar savižudybę. Galvodami apie savižudybę žmonės dažniausiai apie tai kalba ar bent užsimena, pav., „Be manęs šeimai bus geriau“. Nereikėtų numoti ranka į panašias mintis.

• Reikalų sutvarkymas prieš nusižudant. Prieš nusižudymą sutvarko svarbius reikalus, pav., išdalija vertingus daiktus, grąžina skolas, išperka užstatytą turtą, parašo ar pakeičia testamentą.

• Depresija. Sunkios depresijos požymis yra gilus liūdesys ir nepasitenkinimas gyvenimu.

Remiantis statistika, 75 proc. visų savižudžių apie savo ketinimus prasitaria draugams arba šeimos nariams.

Į grasinimą ar mėginimą nusižudyti reikia žiūrėti rimtai, net jeigu taip elgiasi paaugliai, kuriems toks elgesys būdingas.

Kviečiame prisijungti prie akcijos „Uždek žvakutę Pasaulinei savižudybių prevencijos dienai paminėti“ ir rugsėjo 10 d. 20.00 val. savo namuose prie langų uždegti žvakutę. Taip parodysime vieningumą, išreikšime paramą išgyvenusiems savižudybę asmenims ir pagerbsime iš gyvenimo pasitraukusių artimųjų atminimą.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ieva Paulauskienė

 

Psichologinės pagalbos telefonai:

Psichologinės pagalbos telefonai (pokalbiai 8-800 linija yra nemokami)
Vaikų linija www.vaikulinija.lt – 116 111
Jaunimo linija www.jaunimolinija.lt – 8 800 28888
Vilties linija, psichologinė pagalba suaugusiems www.kpsc.lt – 8 800 60700
Pagalbos moterims linija – 8 800 66366
Linija Doverija (pagalba teikiama rusų kalba) – 8 800 77277
Dingusių žmonių šeimų paramos centras – 8 800 26161; 8 5 2773135

Psichologinė pagalba internetu:
http://www.vaikulinija.lt
http://jppc.lt/draugas
http://paklausk.kpsc.lt