Mano patirtis Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure atsidūriau neatsitiktinai – paskutinį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto maisto saugos bakalauro studijų pavasario semestrą būtent šioje įstaigoje studentams numatyta dviejų savaičių praktika. Kadangi esu tauragiškė iki kaulų smegenų, todėl nekilo dvejonių, kurį visuomenės sveikatos biurą pasirinkti.
Apie visuomenės sveikatos biuro tikslą, veiklos sritis bei kryptis žinojau tik tiek, kiek perskaičiau internete. Dabar, jau baigiantis antrajai praktikos savaitei, galiu drąsiai sakyti – viešojoje erdvėje pateikiama informacija apibūdina tik mažą dalį visuomenės sveikatos specialistų kasdieninio darbo.
Dar rudenį, su biuro vadove Daiva Geniene derinant praktikos galimybes, buvau įspėta pasiruošti intensyviam darbui, tačiau nežinojau, ko tikėtis. Nors pirmąją praktikos dieną atvykau su jauduliu ir nedideliu nerimu, tačiau susipažinusi su draugišku kolektyvu iš karto pasijutau lyg sava. Po trumpo rytinio pokalbio prie kavos puodelio su visuomenės sveikatos specialiste Karolina dalyvavau „Futbolo vaikščiojant“ užsiėmime, į kurį susirinko fiziškai aktyvūs senjorai. Labai smagu stebėti ir užfiksuoti nuotraukose jų energiją, nusiteikimą, ryžtą, komandinį darbą bei džiaugsmą, įspyrus įvartį. Taip pat malonu matyti ir pažįstamus veidus.
Pirmąją praktikos savaitę lankiausi Tauragės „Šaltinio“, „Aušros“, M. Mažvydo progimnazijose ir Jovarų pagrindinėje mokykloje, stebėjau ten dirbančių visuomenės sveikatos specialistų darbą, tarpusavyje lyginau darbą skirtingose mokymo įstaigose bei specialistams iškylančius iššūkius.
Taigi, Šaltinio progimnazijoje su visuomenės sveikatos specialiste Ieva dalyvavau pirmosios pagalbos teikimo pamokoje šeštos klasės mokiniams. Akademinė valanda neprailgo stebint, kiek kantrybės ir susikaupimo reikia specialistei, siekiant sukoncentruoti vaikų dėmesį į užsiėmimo turinį.
Aušros progimnazijoje padėjau visuomenės sveikatos specialistei Amandai dokumentuoti nustatyto užkrečiamosios ligos atvejo duomenis – sudaryti kontaktavusių mokinių bei mokytojų sąrašą.
M. Mažvydo progimnazijoje su visuomenės sveikatos specialiste Egle vedėme „Futboliuko“ užsiėmimus priešmokyklinių klasių mokinukams. Smagu matyti būsimų pirmokų džiugesį ir trykštančią energiją, bėgiojant paskui kamuolį. Neslėpsiu, jau po pirmo užsiėmimo su dviem klasėmis penkiolikos minučių pertrauka sveikatos specialistės kabinete padėjo atsipalaiduoti. Atėjus į antrą „Futboliuko“ pamoką su kitomis dviem priešmokyklinio ugdymo grupėmis, tą pačią sekundę mano ir Eglės veiduose atsirado šypsenos, stebint, kiek džiaugsmo vaikams suteikia ši veikla. Jovarų pagrindinėje mokykloje su visuomenės sveikatos specialiste Donata dalyvavau integruotoje antrokų kūno kultūros pamokoje. Šio užsiėmimo metu pasitelkėme interaktyvias edukacines grindis – tai žaisminga, inovatyvi ir kūrybingai naudojama priemonė, skatinanti vaikus judėti, mąstyti, atlikti individualias ir komandines užduotis, taip pat skaičiuoti, skaityti, rasti skirtumus paveikslėliuose, sujungti rodomus taškus.
Svarbu paminėti, jog mokyklose dirbančių visuomenės sveikatos specialistų darbas neapsiriboja vien mokymų ir kitų užsiėmimų vedimu. Jiems tenka suteikti pirmosios pagalbos žinias sunegalavusiems mokiniams ir mokytojams, išklausyti ir nuraminti, patarti, koordinuoti biuro organizuojamus renginius, kontaktuoti su tėveliais.
Praktikos metu dalyvavau visuomenės sveikatos specialistės Karolinos organizuotame susitikime su „Gaurės uogų“ atstove. Tai šeimos verslas – juodųjų serbentų auginimas ir jų realizavimas. Iš uogų gaminamos natūralios, be pridėtinių cukrų ir kitų priedų džiovintos juostelės, todėl visuomenės sveikatos biuras tarpininkauja tarp gamintojo ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, siekiant „Gaurės uogų“ produkciją įtraukti į „Rakto skylutės“ simboliu žymimų maisto produktų sąrašą. „Rakto skylutės“ simboliu ženklinamų produktų tema man gerai žinoma, kadangi bakalauro studijų baigiamąjį darbą rašau apie šiuo simboliu pažymėtas jautienos dešreles, atlikau su tuo susijusį tyrimą. Džiaugiuosi, praktikos metu parengusi straipsnį apie maisto produktų žymėjimą „Rakto skylutės“ simboliu, kurį biuras ketina publikuoti.
Per šią praktiką Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure pavyko ne tik susipažinti su mokymo įstaigose dirbančių visuomenės sveikatos specialistų veiklomis, bet ir prisiliesti prie kitų veiklų, dalyvauti mokymuose ir paskaitose. Dalyvavau fotografijos mokymuose, pirmosios pagalbos mokymuose, o giliausią įspūdį paliko docentės Simonos Pajaujienės mokymai specialistams apie fizinio aktyvumo naudą, tendencijas, prevenciją bei praktiniai mokymai apie šiaurietiškojo ėjimo naudą, techniką, integravimą į kitas veiklas.
Apibendrinant pastarųjų dviejų savaičių įspūdžius galiu drąsiai teigti, jog visuomenės sveikatos specialistai atlieka labai daug vaidmenų: pirmosios ir emocinės pagalbos teikėjo, mitybos specialisto, mokytojo, draugo, koordinatoriaus, organizatoriaus, informacijos skleidėjo, renginių vedėjo ir dar daug kitų. Tai kūrybiškumo, atsidavimo ir bendradarbiavimo reikalaujantis darbas. Esu labai dėkinga Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovei ir visam kolektyvui už įgytas teorines ir praktines žinias, draugiškumą, šiltą priėmimą, geras emocijas ir supažindinimą su savo kasdienine veikla.
Sandra Radžiūnė,
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Maisto saugos IV kurso studentė,
atliekanti praktiką Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure