Straipsniai

Net ir diena be alkoholio – laimėjimas

2020-09-11

Net ir diena be alkoholio – laimėjimas


                 Priklausomybė nuo alkoholio - viena iš priklausomybių ligų, išsivystanti dėl besaikio ir nekontroliuojamo alkoholinių gėrimų vartojimo. Daugumos geriančių manymu tai yra „tik apsileidimas ir tą procesą jie gali kontroliuoti“, tačiau tai akivaizdžiai klaidingas mąstymas. Ar jūs galite kontroliuoti, pavyzdžiui, apendicitą? Ne, jūs neišvengiamai turite kreiptis į medikus. Taip yra ir sergant priklausomybe nuo alkoholio – būtina kreiptis į specialistus. 
                Paveikti ligos žmonės negali tos ligos ir alkoholio vartojimo kontroliuoti. Nebėra taip, kaip jie mano – „kada noriu geriu, kada nenoriu – negeriu“. Kiekvieną kartą alkoholikas ieško pateisinamos progos išgerti alkoholio ir ramina save, kad „jis dar ne alkoholikas, jeigu per savaitę išgeria vieną kitą skardinę alaus“. 
               Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras teikia nemokamas, anonimines priklausomybės nuo alkoholio konsultavimo paslaugas. Daugeliui tikrai labai nedrąsu pirmą kartą ateiti pas konsultantą ir išsakyti savo problemas. Praktika rodo, kad pirmą kartą atėję žmonės renkasi ir pakartotinas konsultacijas. 
Konsultanto uždavinys - išsiaiškinti alkoholio vartojimo priežastis, atpažinti priklausomybę ir su ja susijusias problemas, motyvuoti keisti žalingus alkoholio vartojimo įpročius, kreiptis į specialistus, teikti paramą baigusiems gydymo nuo priklausomybės programą, informuoti apie institucijas ir organizacijas, kur galima gauti gydymą ir pagalbą. Taip pat teikiamos konsultacijos ir sergančiojo artimiesiems, draugams, giminaičiams kaip elgtis su alkoholiku. 
                Daugumą žmonių baugina tas pavadinimas, bet tai yra ligos pavadinimas. Konsultacijos padeda žmonėms susiorientuoti į blaivų gyvenimą, priimti siūlomas sveikimo programas. Viena iš jų - anoniminių alkoholikų (AA) susirinkimai. 
Į konsultacijas Tauragės visuomenės sveikatos biure atėję žmonės su konsultantu Vytautu Ruzgiu dalinasi asmeninėmis patirtimis, kaip buvo sunku pirmus tris blaivybės mėnesius, nes AA susirinkimuose nelabai suprasdavo, apie ką kalbama „Dvylikos žingsnių“ programoje. Tik daug vėliau, po ilgesnio blaivybės laikotarpio, žmonės būdavo „dėkingi sau patiems ir vieni kitiems, kad nepabėgo iš AA susirinkimų, nes palaipsniui atsirado supratimas ir noras blaiviai gyventi“.
               Šiemet, sausio – rugpjūčio mėn., Tauragės visuomenės biure teikiant priklausomybių konsultavimo paslaugas į konsultantą buvo kreiptasi 160 kartų, iš jų kreipėsi 58 vyrai ir 102 moterys. Dėl pirminės konsultacijos kreipėsi 57 kartus,  pakartotinai – 103 kartus. 9 asmenims pasiūlyta kreiptis į kitus specialistus, 2 pasirinko medikamentinį gydymą, 6 - stacionarų gydymą, 1 - reabilitacijos centrą.