Straipsniai

Parodyk, kad TAU rūpi - rūšiuok!

2020-12-23

Parodyk, kad TAU rūpi - rūšiuok!

 

Kasmet pasaulyje išmetama daugiau nei 2,12 milijardo tonų šiukšlių ir tik dalis jų pasiekia sąvartynus. Jei jūs atsakingai rūšiavote šiukšles ir nunešėte į konteinerį, jos atsidūrė sąvartyne - VALIO, o jei ne - kur atsiduria kita dalis šiukšlių?

Vaikščiodami gatve, parku, mišku, pajūriu pastebime, kad dalis šiukšlių išmestos mūsų lankomose vietose. Besivoliojančios ant žemės paviršiaus sudaro tik maždaug 20 proc. šiukšlių, nepatekusių į sąvartynus. Didžioji dalis - net 80 proc. - atsiduria jūrose ir vandenynuose. Kasmet tai sudaro apie 8 milijonus tonų. Tai prilygtų apie 112 keleivinių lėktuvų, išmestų į vandenyną.

Dėl į vandenyną išmesto plastiko kasmet žūsta apie 100 000 jūros žinduolių (delfinai, banginiai, ruoniai, jūrų liūtai). Jos pražudo tūkstančių tūkstančius įvairių vandens gyvybės formų, paukščių. Šiukšlėmis užkemšamos kanalizacijos sistemos, kas sukelia potvynius ir pražudo žmones. Ir tai tik maža dalis problemų, kylančių dėl šiukšlinimo.

Kaip mes kiekvienas galime prisidėti prie šių problemų sprendimo? Pirmiausia, turime nustoti šiukšlinti. Antra, kiekvienas turime rūšiuoti buitines atliekas jau DABAR. Tai daryti yra visiškai paprasta. Mums reikia: 5 šiukšliadėžių, dėžių, kibirų ar maišų, į kuriuos rūšiuosime namuose susidarančias atliekas. Savo namuose naudoju 3 šiukšliadėžes: buitinėms atliekoms, plastiko ir popieriaus pakuotėms. Naudoju ir dar dvi dėžes: į vieną dedu stiklo pakuotes, į kitą - depozito ženklą turinčią tarą. Taip pat turiu vieną mažą dėžutę, skirtą baterijoms rūšiuoti.

Į PLASTIKO pakuotėms skirtą šiukšliadėžę metame:

plastikines pakuotes (butelius, plastikines maisto pakuotes, dėžutes, indelius, buitinių priemonių tarą, maišelius, plėveles, lovelius, žaislus be elektroninių įtaisų);

kombinuotas pakuotes (TetraPak, Elopak (pieno, jogurtų, sulčių pakuotes), saldainių, traškučių ir kt. pakelius);

metalines pakuotes (metalinius dangtelius, gėrimų ir konservų skardines, kepimo skardas ir kitas smulkias metalines atliekas).

Svarbu: į šiukšliadėžę dėkite švarias pakuotes, ypač gerai pašalinkite juose esančius riebalus. Išplauti pakuotę jūs užtruksite vos keletą minučių, bet tai užtikrins, kad ši pakuotė bus perdirbta ir panaudota dar kartą. Surūšiuotas plastiko ir metalines pakuotes nešame į konteinerį užrašu ,,PLASTMASĖ/ PLASTIKAS“.

Į PLASTMASĖS/ PLASTIKO konteinerį negalima mesti: dantų šepetėlių, skutimosi peiliukų, higienos reikmenų, medicinos atliekų, švirkštų, aerozolio flakonų, tepalo bakelių, indelių nuo dažų, antifrizo pakuočių, smulkios ir stambios elektroninės įrangos, pavojingų medžiagų taros ir medikamentų.

Į POPIERIAUS pakuotėms skirtą šiukšliadėžę dedame: laikraščius, žurnalus, visų rūšių kartoną, vokus, skrajutes, rašomąjį popierių, lankstinukus, knygas ir jų viršelius, popierines maisto pakuotes, pakavimo popierius, dovanų maišelius ir dėžutes.

Svarbu: popierius turi būti sausas ir švarus. Dėžutes rekomenduojama išlankstyti. Popieriaus pakuotes metame į konteinerį su užrašu ,,POPIERIUS“.

Į POPIERIAUS konteinerį negalima mesti: sauskelnių, vienkartinių servetėlių, riebalais sutepto popieriaus, plastiku padengto popieriaus, sutepto popieriaus (tepalais, dažais, betonu),  panaudotų tapetų ir dokumentų segtuvų su metalinėmis dalimis.

Į STIKLO pakuotėms skirtą šiukšliadėžę dedame: stiklinius butelius, indus, pakuotes, stiklainius be dangtelių, stiklo duženas ir atraižas.

Svarbu: išpilti skysčius iš pakuočių. Etikečių nulupti nereikia. Stiklo pakuotes metame į konteinerį užrašu ,,STIKLAS“.

Į STIKLO konteinerį negalima mesti: veidrodžių, porceliano, krištolo, keramikos, dezinfekcinių priemonių butelių, el. lempučių, TV ekranų, namų langų stiklų paketų ir automobilio stiklų.

Į BUITINĖMS ATLIEKOMS skirtą šiukšliadėžę metame: asmens higienos reikmenis (skutimosi peiliukus, dantų šepetėlius, kempines), maisto likučiais užterštas pakuotes bei maisto likučius, sauskelnes, tualetinį popierių ir servetėles.

Į BUITINIŲ ATLIEKŲ konteinerį negalima mesti: veidrodžių, porceliano, krištolo, keramikos, dezinfekcinių priemonių butelių, el. lempučių, TV ekranų, namų langų stiklų paketų, automobilių stiklų, aerozolio flakonų, tepalo bakelių, indelių nuo dažų, antifrizo pakuočių, smulkios ir stambios elektroninės įrangos, pavojingų medžiagų taros ir medikamentų.

Nuosavų namų gyventojai turi kompostavimo dėžes, į kurias galima mesti: vaisių ir daržovių liekanas, kiaušinių lukštus, arbatos pakelius, kavos tirščius, naminių gyvūnų natūralius pakratus, sodo atliekas (augalų lapus, nupjautą žolę, piktžoles, smulkias šakas).

Į stambiagabaričių atliekų aikštelę reikia vežti: veidrodžius, porcelianą, krištolą, keramiką, dezinfekcinių priemonių butelius, visas el. lemputes, TV ekranus, namų langų stiklų paketus, automobilių stiklus, aerozolio flakonus, tepalo bakelius, indelius nuo dažų, antifrizo pakuotes, smulkią ir stambią elektroninę įrangą ir pavojingų medžiagų taras.

Medikamentus, kurių nebenaudojame arba jau yra pasibaigęs jų galiojimo laikas, pristatome į vaistines.

Saugokime švarią aplinką ir prisidėkime prie savo ir kitų žmonių, gyvūnų sveikatos bei gyvybių  išsaugojimo. Rūšiuoji - vadinasi galvoji!

 

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Deimantė Rimgailaitė