Straipsniai

Pasaulinė diena be tabako – apsaugokime jaunimą

2020-05-31

„Pasaulinė diena be tabako“ minima kasmet, gegužės 31 d. Tikslas - atkreipti visuomenės dėmesį į pasaulinę tabako epidemiją ir jos sukeliamas ligas bei mirtis, kurių galima išvengti. Šiemet „Pasaulinė diena be tabako“ skirta jaunesnių kartų apsaugai, daugiausiai dėmesio skiriant jaunimo apsaugai nuo manipuliacijų pramonėje ir tabako bei nikotino vartojimo prevencijai.

Tabako pramonė vis labiau orientuojasi į jaunus žmones kaip besiformuojančią ir pažeidžiamą rinką, todėl tai yra aktuali problema ir iššūkis ugdyti jaunosios kartos žmonių atsparumą tabakui ir nuosekliai judėti į ateitį be tabako.

Pagrindinė žinutė

Tabako epidemija yra viena didžiausių grėsmių visuomenės sveikatai. Tabako gaminių vartojimas siejamas su daugiau nei 8 milijonų žmonių mirtimis kasmet, todėl tabako ir susijusios pramonės šakos turi nuolat rasti naujų vartotojų, kurie pakeistų tuos, kuriuos žudo jų produktai, kad išlaikytų pajamas. Tabako kompanijos rinkodarai ir reklamai išleido daugiau nei 8 milijardus dolerių, o pasaulis prarado 8 milijonus gyvybių dėl priežasčių, susijusių su tabako vartojimu ir pasyvaus rūkymo poveikiu.

Pasaulinė Sveikatos Organizacija atkreipia dėmesį į tabako ir susijusių pramonės šakų sistemingą, agresyvią ir tvarią taktiką, siekiant pritraukti naujus vartotojus. Tyrimų metu nustatyta, kad jaunimas, kuris pradeda rūkyti anksčiau nei sulaukęs 20-ies yra labiau linkęs į priklausomybę nuo tabako, o tabako pramonė sąmoningai parduoda mirtiną priklausomybę jauniems žmonėms.

Siekdama manipuliuoti jaunais žmonėmis tabako pramonė ėmėsi puoštis naujais gaminiais, kad jie taptų patrauklesni konkrečiai demografijai. Tai ypač išryškėjo išaugus susidomėjimui elektroninėmis cigaretėmis. Pastaruoju metu tabako ir susijusių pramonės šakų rinka didelį dėmesį skiria elektroninių cigarečių prekybai ir reklamai. Dabartinė paauglių karta yra viliojama įvairiausių dizainų įrenginiais, pasižyminčiais aptakiu ir akį traukiančiu dizainu. Taip pat elektroninių cigarečių populiarumą didina virš 7 000 tūkst. įvairiausių elektroninių cigarečių skonių, iš kurių dauguma vilioja būtent vaikus ir paauglius. El. cigaretėmis besinaudojantys vaikai ar paaugliai bent dvigubai padidina savo šansą rūkyti ir vėliau.

Pasyvus rūkymas – dūmai, kurie kenkia sveikatai

Deginamuose tabako gaminiuose yra daugiau kaip 7000 cheminių medžiagų, iš kurių mažiausiai 250 yra kenksmingos, o mažiausiai 69 sukelia vėžį, todėl buvimas prirūkytoje patalpoje yra kenksmingas sveikatai. Kiekvienais metais nuo pasyvaus rūkymo miršta daugiau kaip 1 milijonas žmonių. Kiekvienas žmogus turi teisę kvėpuoti be tabako dūmų.

Kiekviena diena be tabako

Rūkymas yra brangus ir už tai yra mokama savo išvaizda ir sveikata. Rūkymas sukelia blogą burnos kvapą, pageltusius dantis, raukšlėtą odą, nesveikus plaučius ir silpnina imuninę sistemą. „Pasaulinės dienos be tabako“ vienas iš pagrindinių tikslų šviečiant ir didinat supratingumą ir savo sveikatos vertinimą, -  sukurti kartą, kurioje nėra tabako naudotojų ir rūkymo nulemiamų mirčių bei ligų.

 

Parengė Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistas Marius Trajanauskas

Straipsnį taip pat galite rasti paspaudę šią nuorodą: https://www.etaplius.lt/pasauline-diena-be-tabako-apsaugokime-jaunima?fbclid=IwAR0kl8yQxeW7Ijc7vdoTyTlmAPUXEjNgXUb9LK0v2vpwD9sj43LM_fvp4rU