Straipsniai

Pasaulinė LOPL diena

2018-11-14

                                                  Lapkričio 21 d. minima lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diena

Lapkričio trečiąjį trečiadienį minima Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diena (LOPL). Europoje šia liga 40–69 metų amžiaus grupėje serga net 9 proc. visų gyventojų. Pastebima, jog 3 iš 1000 vyrų ir 1 iš 1000 moterų dėl šios ligos miršta kasmet.

                                                   Kas yra LOPL?

LOPL – tai progresuojanti kvėpavimo takų liga, kurios metu susiaurėja bronchai. Ji yra viena iš pagrindinių ligų, dėl kurios pasaulyje vis daugėja negalavimo bei mirties atvejų.

Šios ligos formos: lėtinis bronchitas, bronchiolitas, emfizema.

Dažniausia ir pagrindinė ligos priežastis – rūkymas. Beveik 90 proc. sergančiųjų šia liga yra aktyviai ar pasyviai rūkantys žmonės. Dažniausiai šia liga serga 40-69 metų žmonės, kuomet rūkymo stažas jau siekia dešimtis metų. Pavieniais atvejais ši liga nustatoma ir jaunimui.

Be rūkymo, ligą gali sukelti ir kiti kenksmingi faktoriai – uždūminta aplinka, darbas su garais, mediena, augalų atliekomis, grūdais, taip pat anglies, silicio, kadmio, geležies dulkėmis. Ši liga prognozuojama ir žmonėms, kuriems tenka dirbti vietose, kur nuolatos yra automobilių kuro, anglies bei medienos degimo produktų.

                                                              Kokie ligos požymiai?

 Vienas pirmųjų ligos požymių yra kosulys. Iš pradžių jis būna epizodinis, vėliau pradedama kosėti kiekvieną dieną, ypatingai rytais. Ligos pradžioje kosulys pasireiškia su nedideliu skrepliavimu. Ligai paūmėjus, didėja ir skrepliavimas, atsiranda nedidelis dusulys, kuris palaipsniui didėja. Ypatingai dusulį galima pastebėti atsiradus fiziniam aktyvumui. Ligai progresuojant, sumažėja fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, tampa sunku užlipti laiptais į antrą ar trečią aukštą.

                                                            Patarimai, norintiems išvengti ligos

 Plaučių funkcija pradeda prastėti apie 30 metus, o šio proceso greitis priklauso nuo bendros ir individualios žmonių sveikatos.

Svarbu atkreipti dėmesį, jog šiuo metu tapo labai madinga rūkyti elektronines cigaretes. Nors jos buvo sukurtos, kad būtų lengviau mesti rūkyti, tačiau pastebima, kad elektroninės cigaretės turi beveik tokį patį poveikį kaip ir tikrosios. Todėl reikėtų tiek vienų, tiek kitų vengti. Pats svarbiausias ir pagrindinis patarimas, norintiems išvengti šios ligos – nerūkyti. O jeigu jau rūkote, pasistenkite mesti arba bent jau sumažinti cigarečių kiekį. Tai padaryti padės, jeigu su savimi nesinešiosite cigarečių, neturėsite jų šalia savęs. Patartina padėti jas toliau, kad kelias iki jų sukeltų jums nepatogumų. Reikia žinoti ir atsiminti, jog kiekvienas įkvėptas dūmas yra nuodas.

Kitas tyrimas parodė, kad LOPL išsivystymo riziką didina baliklio ir įprastų buitinių dezinfekuojančių priemonių naudojimas. Reguliariai kvėpuojant stipriomis cheminėmis valymo medžiagomis LOPL rizika didėja net 32 procentais.


Lietuvos astmos klubų asociacija Pasaulinės LOPL dienos proga skelbia akciją „Minutė be oro“. Visi gyventojai raginami pamėginti vieną minutę nekvėpuoti ir pajusti, su kuo nuolat susiduria LOPL sergantis žmogus. Akcijos „Minutė be oro“ pagrindinis tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą ir paskatinti gyventojus išsitirti dėl LOPL.

  

   
Silva Pėčienė,

Tauragės rajono savivaldybės vsuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė