Straipsniai

Pažadėjai sau skirti daugiau laiko savo sveikatai? Nelauk kito pirmadienio

2022-01-03

 

Penktus metus iš eilės kiekvieną sekmadienį, 13 val., Šilinės girininkijoje sutiksi Visuomenės sveikatos biuro šiaurietiškojo ėjimo instruktores Daivą ir Joaną su būriu entuziastų. Džiugu, kad per tą laiką šio fizinio aktyvumo būdo technikos išmoko per pusantro šimto tauragiškių. Dauguma jų įsigijo savo šiaurietiškojo ėjimo lazdas ir vaikšto savarankiškai, taip pat sudomindami ir savo bičiulius. Smagu, kad neretai pasiilgsta ir senų bendraminčių, tad, radę laiko, vėl prisijungia prie „sekmadieniaustojų“.

Instruktorės primena neskubėti įsigyti lazdas – jas mielai paskolina, konsultuoja, leidžia pačiam pajausti keleto turimų modelių skirtumus ir išsirinkti patogiausią. Pamoko, kaip apskaičiuoti tinkamą lazdos ilgį, kaip pritaikyti šį inventorių mankštai namuose, kaip jį prižiūrėti, kad tarnautų kuo ilgiau.

Tik naujokui gali atrodyti, jog pakanka nusipirkti šiaurietiškojo ėjimo lazdas ir tuomet ėjimas su jomis vadinsis šiaurietiškasis. Nieko panašaus – tam prireikia ne vienos ir ne kelių treniruočių. Labai svarbi laikysena, žingsnio ilgis, rankų mosto plotis ir sinchronas, aktyvus atsistūmimas lazda, taisyklingas rankos atmetimas atgal. Būna, kad dėl tam tikro judesių amplitudės ribotumo dalyviui rekomenduojama apsilankyti pas kineziterapeutą ar gydytoją reabilitologą.   

Prieš žygį visuomet atliekama apšilimo mankšta, pusiaukelėje – tempimo, po žygio – atvėsimo pratimai. Trasos ilgis pasirenkamas atsižvelgiant į susirinkusių fizinį pajėgumą. Instruktorės juokauja, kad šiaurietiškojo ėjimo pagalba galima įdarbinti net iki  95 procentų raumenų, tačiau tai darant su šypsena jų įdarbinama dar daugiau. Nauda ne tik fizinei, bet ir psichoemocinei sveikatai.

Nors instruktorės turi savo pamėgtus, lengviau „prognozuojamus“ ar leidžiančius pasimėgauti gražiais gamtos peizažais maršrutus, tačiau kartais žygeivius pakviečia ir į tam tikrus iššūkius: ilgesnius ar itin nelygaus reljefo, kliūčių ruožų maršrutus. Kartais aplankomi ir Sigito Klymanto gyvūnėlių prieglaudos augintiniai arba pasirenkama nubristi iki be galo fotogeniško beržynėlio, „ežeriuko“ ar Didžiosios eglės. Užsiėmimus praturtina tylos meditacija, miško terapija, gyvūnų pėdsakų atpažinimo diskusijos, piknikai, kitos sveikatos ir sveikatinimo temos.

Gruodžio 30 d. Visuomenės sveikatos biuras tauragiškius pakvietė į mišką – palydėti senuosius metus šiaurietiško ėjimo žygyje. Ačiū dalyviams už žingeidumą, norą išmokti, prisiruošimą atvykti, pasidalintą gerą nuotaiką, šypsenas, šiltą grįžtamąjį ryšį.

Nėra geresnio laiko už dabartį. Rūpinantis savo sveikata nelauk kito pirmadienio ar Naujų metų – daryk tai jau šiandien arba... šį sekmadienį!

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė, šiaurietiškojo ėjimo instruktorė Daiva Genienė