Straipsniai

,,Rakto skylutė“ – sveikatai palankesni maisto produktai. Kviečiame gamintojus prisijungti, o vartotojus pasirinkti

2020-11-30

Tauragiškių prieskoniai sertifikuoti „Rakto skylutės“ simbolio ženklu

    Vis dažniau galvodami apie savo sveikatą, žmonės ima ne tik ieškoti fizinės, sveikatą gerinančios veiklos, bet ir pagalvoja apie sveikesnės mitybos galimybes. Nesubalansuota mityba skatina širdies ir kraujagyslių ligas, vėžį, nutukimą, 2-jo tipo cukrinį diabetą. Vien širdies ir kraujagyslių ligos bei vėžiniai susirgimai šalyje lemia 3/4 visų Lietuvos gyventojų mirčių ir pagal šiuos rodiklius Lietuva yra tarp labiausiai atsiliekančių valstybių Europos Sąjungoje.

    Besirinkdami maisto produktus, parduotuvių lentynose pirkėjai vis dažniau dairosi pakuočių pažymėtų ekologijos ar kitais sveikatai palankių produktų ženklinimo simboliais. Gerinant gyventojų sveikatą, mitybą bei siekiant sudaryti galimybę atsirasti rinkoje daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų, Lietuvoje 2014 m. buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema.

    Simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

    Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo šio ženklinimo kriterijus atitinkančių maisto produktų paiešką Tauragės rajono gamintojų gretose. Rasti tokius gaminius nėra lengva, kadangi reikalavimai „Rakto skylutės“ produktams yra griežti. Nedažnas gaminys atitinka visus Sveikatos apsaugos ministerijos įvardintus kriterijus.

    Sveikatai palankesnius produktus gamina ir Tauragės verslininkai: UAB „Savorija“ – kol kas vieninteliai, notifikavę savo produkciją. Labai džiaugiamės, kad turime tokią įmonę, kurios gaminami prieskoniai atitinka visus sveikatai palankesnių produktų vertinimo kriterijus. Juk prieskoniai kasdienybėje labai svarbūs – kiekvienas gaminamas patiekalas neapseina būtent be šių ingredientų. Naudodami sveikesnius ingredientus ar maisto priedus, valgysime ne tik skanesnį, bet ir sveikatai palankesnį maistą. Šio gamintojo prieskoniai ne tik kokybiški, bet ir visuomet švieži, nes jų gamyba vykdoma atsižvelgiant į užsakomuosius kiekius. Plačiame asortimente pirkėjai gali rasti įvairių,  nuo standartinių, iki visiškai neįprastų prieskonių mišinių.

    Tauragės visuomenės sveikatos biuro paskatinta, UAB „Savorija“ įregistravimui pateikė net 37 prieskonių ir žolelių mišinių rūšis! Gavę Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinimą, galime didžiuotis dideliu bendro darbo rezultatu - tai ne tik didžiausias notifikuotų produktų kiekis šiais metais, bet ir vieninteliai, „Rakto skylutės“ simboliu paženklinti prieskoniai Lietuvoje.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Ieva Paulauskienė

 


,,Rakto skylutė“ – sveikatai palankesni maisto produktai

   Lietuvoje atlikti gyventojų faktinės mitybos tyrimai rodo, kad gyventojų mityba jau daugelį metų skurdi, nesubalansuota ir nepalanki sveikatai – suvartojama ypač daug sočiųjų riebalų, druskos, angliavandenių, ir per mažai daržovių. Tokia mityba skatina vėžinius susirgimus, širdies ir kraujagyslių ligas, 2-jo tipo cukrinį diabetą, nutukimą. Vien širdies ir kraujagyslių ligos ir vėžys šalyje lemia 3/4 visų Lietuvos gyventojų mirčių. Pagal šiuos rodiklius Lietuva yra tarp labiausiai atsiliekančių valstybių Europos Sąjungoje.
       

    Gerinant gyventojų sveikatą, mitybą bei siekiant sudaryti galimybę atsirasti rinkoje daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų, Lietuvoje 2014 m. buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema.

Nauda vartotojui:

    Vartotojams lengviau išsirinkti sveikesnius maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau įdėta druskos, cukraus, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Nauda gamintojui:

    Šiuo ženklu pažymėtiems produktams teikiama pirmenybė maisto tiekimui į vaikų ugdymo įstaigas bei ligonines, šiuo ženklu pažymėtų produktų gamintojams lengviau atverti naujas rinkas užsienyje, ypač Skandinavijos šalyse, taip pat padidėja produktų vartotojų ratas – sveikesnę mitybą propaguojantys vartotojai lengviau pastebės pažymėtus produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų; prekybos vietose šalia tokių produktų taip pat gali būti dedami žymekliai, žymintys tokį produkto išskirtinumą. Gamintojui minėtu simboliu pažymėtų produktų realizavimas nereikalauja jokių papildomų lėšų ar išteklių.

    Maisto gamintojai, teikiantys rinkai tarptautiniu maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ patvirtintus kriterijus atitinkančius produktus, gali savanoriškai ir nemokamai juos ženklinti šiuo simboliu.

    Kviečiame Tauragės rajono savivaldybės teritorijoje esančių maisto produktų gamintojus prisijungti prie sveikatai palankesnių maisto produktų gamintojų būrio ir „Rakto skylutės“ ženklinimo sistemos. Dėl bendrabarbiavimo ir išsamesnės informacijos kreipkitės į  Tauragės visuomenės sveikatos biurą tel. 8 683 06 188, el.p. info@tauragesvsb.lt.

Lietuvos rinkoje esančių „Rakto skylutės“ simboliu paženklintų maisto produktų sąrašą galite pamatyti čia: https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-prieziura/mityba-ir-fizinis-aktyvumas-2/rakto-skylute/rinkoje.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas nr.V-50 „Dėl maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Ieva Paulauskienė