Straipsniai

„Rakto skylutės“ simbolis - kas tai?

2020-06-10

Parduotuvėje dažnai nėra lengva išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus. Maisto produktų etiketėse pateikta informacija reikalauja turėti daugiau žinių norint suvokti, ar tai sveikatai naudingas produktas, ar ne. Raidės kartais būna tokios mažos, jog per sunku įskaityti pateiktą informaciją. Tikėtina, kad su šiomis problemomis tikrai susiduria ne vienas pirkėjas.

Gera žinia, jog naudingesnį sveikatai maistą galime išsirinkti ir pagal kitą kriterijų. Ar jums  teko matyti „Rakto skylutės“ simbolį? Jis būna pavaizduotas ant pakuotės ir tikrai yra puikiai matomas, todėl galima greičiau išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus. „Rakto skylutės“ simbolis žymi produktus, kuriuose įdėta mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų. Kodėl tai svarbu?

Kaip rodo Lietuvoje atlikti gyventojų faktinės mitybos tyrimai, gyventojų mityba jau daugelį metų skurdi, nesubalansuota ir nepalanki sveikatai. Lietuviai suvartoja ypač daug sočiųjų riebalų, angliavandenių, druskos ir per mažai daržovių. Nesubalansuota mityba skatina širdies ir kraujagyslių ligas, vėžį, nutukimą, 2-jo tipo cukrinį diabetą. Vien širdies ir kraujagyslių ligos ir vėžys šalyje lemia 3/4 visų Lietuvos gyventojų mirčių. Pakeitus maitinimosi įpročius galime sumažinti ir mirtingumą dėl šių ligų.

Galbūt esate maisto gamintojas, kurio produktai atitinka Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus kriterijus? Tuomet galite savanoriškai užsiregistruoti ir nemokamai juos ženklinti „Rakto skylutės“ simboliu. Rinkoje nuolat atsirandantys šiuo  simboliu pažymėti maisto produktai taip pat naudingi ir šalies ekonomikai, nes plečia maisto produktų asortimentą, didina produktų vartotojų ratą, maisto gamintojams atveria naujas rinkas užsienyje, ypač Skandinavijos šalyse.

Daugiau informacijos apie nustatytus kriterijus „Rakto skylutės“ ženklinimui Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 22 d. įsakyme Nr. V-50 „Dėl maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ pakeitimo“. Jį galite rasti paspaudę ši nuorodą https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/f454e660854111e39d2dc0b0e08d5f21/asr.

 

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, dietistė Ieva Drochnerytė

Straipsnį taip pat galite rasti paspaudę šias nuorodas: http://taurageszinios.lt/naujienos/laisvalaikis/2020/06/rakto-skylutes-simbolis--kas-tai-12058?fbclid=IwAR1n1bUlGUsAXErROpA0MIIZys7Inop7_RFVDXYB8yoQVEyyF-ocJKIIf9c

https://www.etaplius.lt/rakto-skylutes-simbolis-kas-tai?fbclid=IwAR3PKon6RDasd5IXNEe1aUx5WBLbKebbbPLVZuGBsCZ6zmHvikLq-skE6x4