Dar prieš tris mėnesius jaučiausi gerokai pasimetęs, nes žinojau, jog man būnant Lietuvos sveikatos mokslų universiteto IV kurso visuomenės sveikatos studentu, pavasario semestro pabaigoje manęs laukia dviejų mėnesių privalomoji praktika, o pačios specialybės įvairovė nelengvino situacijos išsirenkant patraukliausią vietą. Kuomet pasitariau su artimaisiais ir pažįstamais, jie man pasiūlė apsvarstyti galimybę grįžti arčiau gimtojo miesto. Pradėjus ieškoti įstaigų, tinkamų tobulinti praktinius įgūdžius ir išnaudoti universitete įgytas žinias, mano akį patraukė Tauragės visuomenės sveikatos biuras. Jis daugeliu aspektų išsiskyrė nuo kitų potencialių praktikos vietų. Stebint socialinius tinklus bei sekant naujienas oficialiame biuro tinklalapyje, nuolat pastebėdavau specialistų veidus puošiančias šypsenas, veiklų įvairovę bei begalinį pozityvumą, kuris kurstė manyje norą pamėginti išbandyti save tokioje aplinkoje bei atmosferoje.
Vos pareiškus susidomėjimą tapti praktikantu biure, buvau greitai įtrauktas į veiklas ir jaukiai priimtas viso kolektyvo, kurie entuziastingai su manimi dalinosi profesiniais subtilumais. Toks pasveikinimas išsklaidė visas iki tol buvusias baimes ir dvejones bei suteikė motyvacijos iš praktikos įgauti kiek įmanoma daugiau patirties. Jau pirmosiomis praktikos dienomis tapau aktyvia biuro dalimi bei keliavau į „futbolo vaikščiojant“ užsiėmimą. Jame man buvo patikėta užduotis užfiksuoti šios veiklos akimirkas ir turiu pridurti, jog jų tikrai buvo ne viena. Nors iš pirmo žvilgsnio užsiėmimo pavadinimas gali nuskambėti lyg veikla, nekelianti azarto ar nekurstanti sportinės dvasios, turiu patikinti, jog į šį užsiėmimą susirenkantys senjorai jums įrodytų priešingai.
Dalyvių teigiamos emocijos bei nuo džiūgavimų aidinčios salės sienos paliko neužmirštamą įspūdį. Specialistai, pastebėję mano susidomėjimą šia neįprasta sporto šakos atmaina, pasiūlė dalyvauti Lietuvos masinio futbolo asociacijos organizuojamame teoriniame bei praktiniame „Futbolas vaikščiojant“ seminare. Jame įsigilinau į šios veiklos išskirtinumus bei pats ją išmėginau, taip pagilindamas fizinio aktyvumo renginių organizavimo žinias. Dalyvavau ir šiaurietiškojo ėjimo mokymuose, kuriuos vedė Lietuvos sporto universiteto docentė Simona Pajaujienė.
Praktinių viešosios sklaidos įgūdžių tobulinimas nesibaigė taip greit – tai tapo procesu, lydinčiu visą mano praktikos laikotarpį ir atspindinčiu vieną esminių biuro prioritetų – sveikos gyvensenos propagavimą visuomenėje. Tad įvairių renginių, užsiėmimų ar veiklų metu neretai tekdavo mėginti tobulinti fotografavimo sugebėjimus, ko rezultatas būdavo viešoji sklaida.
Praktikos metu netrūko judesio visomis prasmėmis. Praktiką atlikau net keliose mokyklose. Stebint ir padedant jose sveikatos priežiūrą vykdantiems specialistams gavau galimybę save išmėginti lektoriaus vaidmenyje. Mokiniams pristačiau visuomenės sveikatos studijų programą – kaip vieną iš profesijos pasirinkimo galimybių. Su įvairaus amžiaus mokiniais diskutavome sveikos mitybos, burnos bei asmens higienos, informacinių technologijų poveikio žmogaus organizmui bei pirmosios pagalbos temomis. Ši patirtis padėjo išlaisvinti viešojo kalbėjimo įgūdžius ir suteikė daug malonumo, perteikiant sveikatos žinias jaunimui.
Tarp plataus spektro Tauragės visuomenės sveikatos biuro veiklų yra ir stovyklų organizavimas, o vienoje iš jų dalyvavau ir aš. Stovykla „Sveikas, pavasari“, skirta 5–7 klasių mokiniams, tikrai dvelkė pavasariu: gausybė fizinio aktyvumo gryname ore, pažintys su įvairių sveikatos sričių specialistais, teigiamos jaunimo emocijos bei Tauragės apskrities Kęstučio šaulių septintosios rinktinės neformaliojo švietimo mokytojos Tomos Valančiūtės rengtos veiklos suteikė daug patirties ir pozityvumo.
Mano paskutines dvi praktikos savaites vainikavo dalyvavimas uždarosios akcinės bendrovės „SDG“ ir viešosios įmonės „Saugi pradžia“ organizuojamame komandiniame protų mūšyje „Būkime saugūs ir sveiki darbe!“, skirtame Pasaulinei darbuotojų saugos ir sveikatos dienai paminėti. Protmūšį sudarė 2 etapai, pirmas jų vyko įvairiuose Lietuvos miestuose, taip pat ir Tauragėje. Po įtemptos, bet nuotaikingos kovos, kartu su biuro kolektyvo atstovais sėkmingai pasirodžius pirmajame etape ir nugalėjus, pakliuvome į finalinį turą, kuris vyko Kaune, „SDG“ biure. Čia susirungėme su komandomis iš daugelio didžiųjų Lietuvos miestų, siekiant geriausiųjų darbuotojų saugos ir sveikatos srityje vardo. Organizatorių paruošti klausimai pareikalavo ne tik gerai „pasukti smegenis“, bet ir pasitelkti klausos, skonio, uoslės ar lytėjimo pojūčius, norint atrasti teisingus atsakymus. Protmūšio pabaigoje, vertinimo komisijai susumavus visus taškus, paaiškėjo, jog Tauragės visuomenės sveikatos biuro komandai pavyko laimėti antrą vietą. Šis renginys atnaujino mano darbo saugos žinias bei padėjo praplėsti jų akiratį nestandartiniu ir linksmu būdu.
Apibendrinant galiu pasakyti, jog visų nuostabių potyrių, kuriuos jaučiau praktikos metu, tiesiog neįmanoma išsakyti žodžiais, juos buvo galima tik patirti. Esu labai dėkingas biuro kolektyvui ir noriu padėkoti už jų kantrybę, ryžtą bei suteiktas galimybes. Tai, kad šiandien esu pilnateisis šios komandos narys yra pats iškalbingiausias mano praktikos įvertinimas.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto
Visuomenės sveikatos IV kurso studentas
Benas Čerauskas