Straipsniai

Tauragiškiai mankštinasi ir karantino metu!

2021-05-27

 

Fizinis aktyvumas – puikus būdas išvengti net 40 lėtinių ligų! Skatinant ir motyvuojant rajono gyventojus būti fiziškai aktyviems, Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras visą pavasarį įgyvendino tęstinį Tauragės rajono savivaldybės sporto renginių projektų  finansuojamą projektą  „Aktyvus bet kokiu oru 5“.

Projekto metu vyko įvairaus pobūdžio fizinio aktyvumo veiklos, diskusijos ir teoriniai mokymai. Lietuvoje paskelbus ekstremalią situaciją dėl koronaviruso (COVID-19), dalį veiklų organizavome nuotoliniu būdu.

Kovo – balandžio mėn. vyko nuotolinės kineziterapeuto mankštos nėščiosioms. Atlikti moksliniai tyrimai patvirtina, jog kineziterapeutų sukurtos ir nėščiosioms vedamos mankštos palengvina nugaros ir dubens skausmą bei sumažina šlapimo nelaikymo tikimybę, stiprina raumenis, sąnarių raiščius, didina dubens sąnarių paslankumą, gerina tarpvietės raumenų kraujotaką bei elastingumą, mažina kraujo sąstovį venose, stiprina kraujagyslių sieneles ir taip užkerta kelią kojų venų išsiplėtimui ir hemorojaus mazgų formavimuisi, didina bendrą moters gerą savijautą. Fiziniai pratimai taip pat teigiamai veikia pilve augantį vaikutį: aktyvina placentinę kraujotaką, aprūpina deguonimi, gerina medžiagų apykaitą, judrumą ir daro įtaką normaliai mažylio padėčiai gimdoje.

Sausio, vasario, kovo mėn. vyko nuotoliniai kineziterapiniai užsiėmimai vyresnio amžiaus asmenims. Atlaisvinus karantino ribojimus užsiėmimai vyko Tauragės Vytauto stadione. Moksliniais tyrimais įrodytas sveikatą stiprinančio fizinio aktyvumo poveikis: mažina arterinę hipertenziją, mažina osteoporozės riziką ir stabdo jos progresavimą, mažina senų žmonių kritimų bei kaulų lūžimų pavojų, neleidžia atsirasti antsvoriui ir nutukimui bei stabdo jų progresavimą, gerina bendrą kaulų ir raumenų sistemos būklę, kuri tiesiogiai susijusi su didele dalimi reumatinių susirgimų (osteoartroze, stuburo kaklo ir juosmens dalių skausmais ir kt.), pagerina protinę veiklą ir psichinę žmogaus sveikatą, mažina depresiją, nerimą ir nervinę įtampą.

Projekto metu buvo organizuojami juoko jogos užsiėmimai nuotoliniu būdu. Juoko jogos metu padidėja deguonies kiekis kraujyje, didinamas raumenų atsipalaidavimas, pagerėja kraujotaka ir išlaisvinami tam tikri laimės hormonai. Taip pat visas žmogaus kūnas juoko pratimų metu vibruodamas sujudina visus vidinius organus - akivaizdžiai pagerėja žarnyno, širdies veikla, stabilizuojasi kvėpavimas. Juoko joga mažina stresą, stiprina imuninę sistemą. Juoko pratimai gali padidinti smegenų aprūpinimą deguonimi net iki 25 proc., o tai padidina žmogaus darbo efektyvumą ir našumą.

Tai pat vyko treniruotes Tauragės bendruomenėse. Jos buvo pritaikytos bet kokio fizinio pasirengimo, įvairaus amžiaus žmonėms. Reguliarus fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti kūno būklę ir svorį, pagerinti sveikatą ir nuotaiką, mažinti su nutukimu siejamų ligų riziką. Remiantis ilgalaikiais mokslinių tyrimų įrodymais, fizinis pasyvumas yra vienas pagrindinių lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos bei nutukimo, rizikos veiksnių, todėl vykdyta šių susirgimų prevencija.

Projekto metu siekėme pristatyti kuo įvairesnius fizinio aktyvumo būdus, kad kiekvienas tauragiškis surastų sau priimtiną ir labiausiai džiuginantį, kad patirtų pozityvius pokyčius, susiformuotų naują, sveikatai palankią rutiną ir įpročius. Projektas buvo sėkmingas, jame dalyvavo 645 dalyviai – netgi viršijome suplanuotą dalyvių skaičių.

 

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Karolina Preikšaitienė