Straipsniai

Vasarą – sveikatinimo veiklos vaikams

2020-09-14

Vasarą – sveikatinimo veiklos vaikams

           Liaudiškas posakis byloja, kad „viščiukai skaičiuojami rudenį“, o Tauragės visuomenės sveikatos biuras rudenį suskaičiuoja sveikatinimo veiklas, per vasarą vykdytas vaikų vasaros poilsio stovyklose ir  bendruomenių šventėse.  Skaičiuoti tikrai yra ką, nes šiemet dirbome net 31 stovykloje, kur įvairiose mūsų organizuotose sveikatinimo veiklose dalyvavo 1402 vaikai. Savaitgaliais ir švenčių dienomis sveikatinimo veiklas organizavome 9 bendruomenių šventėse, kuriose aktyviai dalyvavo 555 suaugę dalyviai.

Džiugu, jog į didžiąją dalį Tauragės rajone, organizuojamų vaikų vasaros stovyklų yra kviečiami ir Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai, kurie sveikatinimo veiklomis prisideda prie geresnių vaikų sveikatos įgūdžių formavimo, prie sveikatos žinių raštingumo didinimo.

Stovyklų metu didelis dėmesys skirtas skendimų prevencijos ir pirmosios pagalbos mokymams. Kodėl tai svarbu? Visų pirma, statistikos duomenimis, per metus Lietuvoje nuskęsta apie du šimtus žmonių. Ši mirties priežastis ypač dažna tarp vaikų ir paauglių, todėl būtina nuolat atnaujinti žinias apie saugų elgesį vandenyje ir prie vandens. Antra, pirmoji pagalba itin svarbi, nes nežinojimo kaina gali tapti prarasta žmogaus gyvybe.

Labai svarbu teorines žinias sujungti su praktika, o tam pasitarnavo Visuomenės sveikatos biuro turimų mokomųjų priemonių gausa: suaugusiojo ir vaiko gaivinimo manekenai, imitacinės užspringimo liemenės, mokomieji defibriliatoriai.

Kalbant apie saugią vasarą, norime pasidžiaugti bendradarbiavimu su Tauragės apskrities bendruomenės pareigūnėmis. Drauge aplankėme 6 vaikų dienos centrus, kuriuose vaikams priminėme, kaip saugiai elgtis vandenyje ir prie vandens, kaip suteikti pirmąją pagalbą be gyvybės ženklų esančiam žmogui. Bendruomenės pareigūnės mokė vaikus, kaip reikia saugiai elgtis kelyje bei kokias saugos priemones dėvėti šviesiuoju ir tamsiuoju paros metu.

Bendradarbiavimą vainikavo parodomasis renginys „Rinkis saugią vasarą“ „Liberty Beach“ paplūdimyje, kur dalyvavo ir ugniagesiai gelbėtojai. Renginio metu Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistai demonstravo, kaip vyksta skęstančiojo gelbėjimo operacija, visuomenės sveikatos specialistės mokė, kaip taisyklingai atlikti pirmąją pagalbą skenduoliui, o bendruomenės pareigūnės priminė, kaip reikėtų saugiai elgtis prie vandens telkinių.

Fizinis aktyvumas yra svarbi ir neatsiejama sveikos gyvensenos dalis. Stovyklų metu siekėme vaikams parodyti, jog fizinis aktyvumas gali būti puikus laisvalaikio praleidimo būdas, organizavome įvairias veiklas. Pirmą kartą šią vasarą vaikai išbandė burbulinį futbolą, sukėlusį daug džiugių emocijų. Organizavome nuotaikingas choreografines mankštas, mankštas su muzika, estafetes, vikrumo ir greičio išbandymus batutų kliūčių ruožuose.  

Dar vienas svarbus sveikos gyvensenos veiksnys yra sveika mityba. Susitikimus stovyklose su vaikais pradėdavome klausimu, kas jiems yra sveika mityba. Vaikų atsakymai buvo įvairūs, tad juokaujame, kad taip lengviau įsidėmėti vieną iš sveikos mitybos principų – įvairovę. Akcentavome, kad mityba turi būti ne tik įvairi, bet ir subalansuota bei saikinga.

Užsiėmimų metu vertinome maisto produktus, kuriuose gausu pridėtinio cukraus, dėliojome sveikos mitybos piramidės dėliones, diskutavome apie kiekvieną maisto grupę ir jos naudą sveikatai. Na, o kad būtų skaniau diskutuoti, vaišinomės pjaustytomis morkomis ir obuoliais, gaminome skanius užkandžius - vaisių ir daržovių vėrinėlius.

Siekdami pritapti prie bendraamžių ir atrasti naujų pojūčių, paaugliai pradeda eksperimentuoti su psichoaktyviomis medžiagomis (alkoholiu, tabaku, cheminėmis medžiagomis, migdomaisiais ir raminamaisiais vaistais, lakiomis, organinėmis medžiagomis, narkotikais). Skatindami paauglių kritinį mąstymą, visuomenės sveikatos specialistai suteikė žinių apie žalingą psichoaktyviųjų medžiagų poveikį sveikatai bei skatino rinktis kitokius laisvalaikio praleidimo būdus. Užsiėmimų metu paaugliai išbandė girtumą imituojančius akinius, kurie parodo sutrikusią girto žmogaus dėmesio bei judesių koordinaciją.

Gera vaikų veiduose matyti šypseną ir susidomėjimą, gera pajausti ryšį ir pasitikėjimą, išgirsti klausimus ir atsakymus. Šie dalykai skatina mus pačius dar labiau tobulėti ir įdomiau organizuoti sveikatinimo veiklas.

Iki susitikimo kituose renginiuose ir saugaus rudens!

 

Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistė Ieva Drochnerytė