Straipsniai

Vasaros stovyklose – dėmesys sveikatai

2019-08-05

Kasmet vis daugiau bendruomenių organizuoja vaikų stovyklas, tokiu būdu didindami vaikų užimtumą bei skatindami pasirinkti aktyvesnį laisvalaikį gryname ore su bendraamžiais. Džiugu, jog stovyklų organizatoriai greta smagių pramoginių veiklų skiria deramą dėmesį ir stovyklautojų sveikatinimui.

Bendradarbiaudami su stovyklų organizatoriais, šiemet intensyviai dirbome net 16 stovyklų! Sveikatinome  Jovarų ir Mažonų bendruomenių, Pilaitės vaikų dienos centro, krepšinio mokyklos „Tauragės Žaibas“, futbolo mokyklos „TRG RULEZ“, muzikos mokyklos „Veringa“, jaunųjų šaulių, neįgalius vaikus auginančių šeimų „Džiaugsmo spiečius“, krikščioniškos Batakių stovyklų dalyvius.

Vienas iš svarbiausių Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro uždavinių - didinti sveikatos žinių raštingumą, mokyti žmones saugoti ir stiprinti sveikatą. Pirmoji pagalba – itin aktuali sritis, kur nežinojimo kaina – žmogaus gyvybė. Naudojantis manekenu bei imitacine užspringimo liemene stovyklautojai teorines žinias taikė praktiškai, išbandė išorinį širdies defibriliatorių.

Statistikos duomenimis, Lietuva – viena iš pirmaujančių Europoje pagal skendimų skaičių. Kasmet mūsų šalyje nuskęsta maždaug du šimtai žmonių. Tai yra viena dažniausių išorinių netyčinių mirties priežasčių, ypatingai dažna tarp mažamečių ir paauglių. Mes, visuomenės sveikatos specialistai, mokėme stovyklautojus saugiai elgtis prie vandens ir vandenyje, priminėme pagrindines pirmosios pagalbos suteikimo skęstančiajam taisykles, aptarėme dažniausiai pasitaikančias situacijas ir mitus.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja vaikams ir paaugliams kasdien būti aktyviems bent 60 minučių. Akcentuodami, kad fizinis aktyvumas gali būti ne tik labai svarus indėlis į sveikatą, bet  ir puiki laisvalaikio pramoga, organizavome nuotaikingas treniruotes bei estafetes su kliūčių ruožais. Taip pat mokėme taisyklingos šiaurietiškojo ėjimo technikos, naudojantis šiomis lazdomis atlikome smagius mankštos pratimus.

Norėdami patirti naujų pojūčių, pritapti prie bendraamžių, paaugliai eksperimentuoja su įvairiomis psichoaktyviomis medžiagomis. Kiekvienais metais rinkoje atsiranda vis naujų ir neištirtų psichiką veikiančių medžiagų. Siekdami mažinti vaikų susidomėjimą tokiais „eksperimentais“ ir rinktis sveikas laisvalaikio leidimo alternatyvas, diskutavome apie asmenines patirtis, psichoaktyvių medžiagų žalingą poveikį sveikatai.

Šią vasarą visuomenės sveikatos biuro kolektyvui buvo naujas iššūkis su negalią turinčiais vaikais „Džiaugsmio spiečius“ stovykloje. Atsakingai ruošdamiesi užsiėmimams didinome kompetencijas, konsultavomės su specialistais ir įgijome dar vieną vertingą patirtį. Su vaikais užmezgėme emocinį ryšį, kartu žaisdami žaidimą su aitvaru. Stovyklautojai išbandė mūsų pačių įrengtą Kneipo takelį, kurio metu basomis pėdutėmis pajautė skirtingus  paviršius (švelnaus smėlio, pjuvenų ir vis  šiurkštesnius paviršius). Daugiausia emocijų išprovokavo pėdas badantys kankorėžiai.

Pasivaikščiojimas Kneipo takeliu leido pajusti skirtingų paviršių sukeliamas įvairias emocijas, labiau pažinti save fiziškai ir emociškai. Mums pavyko pamatyti vaikų šypsenas, šėliojimus bei išgirsti nuoširdų juoką – tai yra pats gražiausias grįžtamasis ryšys.

Susitikimus su vaikais dažniausiai užbaigdavome psichoemocinę būklę gerinančiomis veiklomis – piešimu rankoms ir kvėpavimo gimnastika (spalvotų burbulų pūtimu). Regis, paprasta, tačiau vaikų veiduose spindėjo, koks didelis džiaugsmas yra išreikšti savo fantaziją piešiant rankomis, išsiteplioti spalvotais dažais  bei pūsti spalvotus burbulus!

Tariame iki susitikimo kituose renginiuose ir linkime geriausios sveikatos!

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Ieva Drochnerytė