Straipsniai

Vyrai, rūpinkitės savo sveikata!

2020-05-27

Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis vidutinė vyrų tikėtina gyvenimo trukmė yra beveik 10 metų trumpesnė nei moterų (vyrų - 70,91 m., moterų - 80,6 m.). Pagrindinė šio skirtumo priežastis – mažesnis vyrų dėmesys savo sveikatai. Palyginti su moterimis, vyrai labiau linkę vartoti alkoholį ir tabaką, priimti rizikingus sprendimus ir žymiai rečiau kreipiasi į medikus dėl reguliarios sveikatos patikros.

Rizikingas elgesys ir žalingi įpročiai

Lietuvos statistikos departamento duomenys rodo, kad Lietuvoje vyrai dvigubai dažniau miršta nelaimingų atsitikimų metu bei tris su puse karto dažniau atsitiktinai apsinuodija kenksmingomis medžiagomis nei moterys. Žalingų įpročių vartojimo statistika taip pat atspindi faktą, kad vyrai daugiau nei tris kartus dažniau miršta nuo rūkymo ir alkoholio vartojimo sukeliamų pasekmių. Šie duomenys tik patvirtina tai, kad vyrai yra neretai priima sprendimus, neįvertindami galimų pasekmių bei yra labiau linkę į žalingus įpročius.

Savižudybių rizika

Savižudybės ir bandymai nusižudyti yra viena iš svarbiausių visuomenės sveikatos problemų. Lietuvoje vyrų savižudybių rodiklis beveik 4 kartus didesnis nei moterų. 2019 m. Lietuvoje nusižudė 657 žmonės, iš jų – 539 vyrai.

Nėra vieno paaiškinimo, kodėl žmonės pasirenka savižudybę. Įtakos turi socialiniai, psichologiniai, kultūriniai, ekonominiai ir kiti veiksniai. Įvairios priklausomybės neretai dar labiau paaštrina situaciją. Stereotipinis vyrų nenoras pripažinti savo asmeninius sunkumus ar kreiptis pagalbos dėl psichinės būklės, ypač kai jaučiasi pažeidžiami ar prislėgti, taip pat prie to prisideda.

Sveikatos patikra ir nemokamos prevencinės programos

Nemokamų prevencinių programų tikslas – atkreipti dėmesį į sveikatos problemas ir skatinti ankstyvą vyrų ir moterų ligų nustatymą bei gydymą. Lietuvoje vykdomos 5 valstybės finansuojamos prevencinės programos, iš kurių trijose gali dalyvauti vyrai nuo 40 iki 74 metų.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos arba prostatos vėžio prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, kuriems periodiškai gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (toliau – PSA) koncentraciją kraujyje.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa skirta vyrams nuo 40 iki 54 metų (imtinai) ir moterims nuo 50 iki 64 metų (imtinai), kuriems kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies bei kraujagyslių ligų prevencijos planą. Svarbu žinoti, kad vieną kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai), kuriems vieną kartą per 2 metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas.

Raginame vyrus atkreipti dėmesį į tikėtinos gyvenimo trukmės statistiką ir ją keisti, rūpinantis savo sveikata: sveikai maitinantis, mankštinantis, vengiant žalingų įpročių, stiprinant psichinę sveikatą bei reguliariai atlikti profilaktinius sveikatos patikrinimus.

Geresnė sveikata – jūsų pasirinkimas. Net penkiasdešimt procentų sveikatos priklauso nuo gyvenimo būdo. Pasirinkite teisingai – užkirskite kelią ligoms.

 

Parengė Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistas Marius Trajanauskas